Ustaw jako startową
Zapisz do ulubionych
Drukuj stronę
Oficjalna strona miasta
Towarzystwo Przyjaciół Mszczonowa

[ strona główna ] [ aktualności ] [ Wiadomości Mszczonowskie ] [ pliki do pobrania ] [ galeria ] [ linki ] [ kontakt ]
Statut TPM
Działalność TPM
Członkowstwo w TPM
Historia miasta
Kalendarium
Pocztówki
Niezależne forum
Archiwum
Komunikaty

SOBOTA 7 CZERWCA 2008
WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW
TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ MSZCZONOWA

Szczegóły i miejsce zjazdu będą dostępne na zaproszeniach, oraz poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny. Zapraszamy członków i sympatyków!


Majowy numer WIADOMOŚCI MSZCZONOWSKICH już dostępny!
Jest już dostępny nowy numer naszej gazety. Zważywszy na to, w jakich warunkach i z jakimi problemami borykamy się w redakcji ( te same problemy niezmienne od lat: finanse i "przychylność" władz), uznajemy każde wydanie za sukces.
W numerze m. in.:

  • Materiały na Walny Zjazd TPM
  • o nowym kościele w naszym mieście
  • Sen o lotnisku w Mszczonowie - złudzenia rozwiane
  • Spalarnianych potyczek ciąg dalszy
  • List otwarty w sprawie patrona podstawówki
  • stałe rubryki, ciekawostki, aktualności


"Grupa trzymająca władzę" w natarciu, czyli sprawy spalarni ciąg dalszy
Komentarz który zamieścił internauta na niezależnym forum jest tak trafny że przytaczamy go w całości, zachęcając jednocześnie do szerokiej dyskusji na niezależnym forum do którego link znajdą  Państwo na naszej stronie
"Myli się ten, kto myślał, że sprawa spalarni i "wygranego-przegranego" referendum zakończyła się wraz z 2007 roku. Styczeń 2008 przyniósł nową ofensywę Pałacu, którą można porównać do ofensywy styczniowej Zwycięskiej Armii Czerwonej w 1945 roku. Członkowie społecznego komitetu referendalnego zostali "przegonieni" przez Komisariat Policji w Mszczonowie na okoliczność "nieprawidłowości finansowania kampanii referendalnej". Biedni i tak zapracowani miejscowi policjanci musieli przesłuchać niesfornych obywateli, którym zachciało się postaw obywatelskich i podejmowania decyzji za członków Rady Miejskiej. Nieprawidłowości zostały wykryte w Pałacu, który z mocy prawa ma nadzór nad takim event'em jak "referendum". I proszę bez złośliwości, że Pałac będąc stroną konfliktu spalarnianego kontroluje wydatki komitetu referendalnego. Prawo jest prawem i należy go przestrzegać!!! Ktoś wyjątkowo złośliwy mógłby się spytać gdzie był Pałac, strażnik litery prawa, kiedy informacja o referendum długo nie ukazywała się w "oficjalnych" mediach a potem zostały wydrukowane urzędowe plakaciki referendalne w formacie ogłoszenia o sprzedaży starej pralki? Gdzie był strażnik prawa gdy zrywano w sposób zorganizowany plakaty komitetu referendalnego? Ale kto by tam słuchał złośliwców..... Wydawałoby się, że wszyscy, łącznie z piszącym, chcieliby zapomnieć o pęknięciu w monolicie jakim dotąd, podobno, była mszczonowska społeczność. Pęknięcie powstało w ubiegłym roku kiedy duża cześć mieszkańców chciała podjęcia decyzji zgodnej z ich oczekiwaniami, burmistrz chciał innej decyzji, a rada miejska chciała..... no właśnie co chciała rada Niestety pękniecie nie tylko się nie zabliźnia ale jeszcze zaczęto je w imię chorych ambicji powiększać..... Nic dobrego z tego nie będzie oprócz kolejnej nawalanki...."
Przemyslenia pozostawiamy Czytelnikom


Nowy numer WIADOMOŚCI MSZCZONOWSKICH już dostepny!
Wprawdzie nieco spóźniony (problemy te same co zawsze - finanse), ale jak zawsze niezależny, niosący wiele ciekawych treści. Zważywszy na rocznice nie zapomnieliśmy o wojennych losach naszego miasta i jego zwykłych mieszkańcach. Przypominamy ten czas w unikalnych relacjach świadków tamtego okresu. Jest również i o wizycie Prezydenta, oraz o kulisach przygotowań do tego wydarzenia (wersja "troszeczkę" się różni od tej oficjalnej, magistrackiej). Pokazujemy także, w jaki sposób wycisza sie niewygodny problem spalarni na forum Rady Miasta. Z racji wyborów przedstawiamy adresy komisji wyborczych. Oprócz tego stałe rubryki: humor, ciekawostki, numizmatyka i inne. Zapraszamy, i życzymi miłej lektury!


Prezydent RP w Mszczonowie!
11 września 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński złożył wizytę w Mszczonowie. Prezydentowi towarzyszyła Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lena Dąbkowska-Cichocka,Wojewoda Jacek Sasin, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski i Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń KP RP Barbara Mamińska. Duży udział w przygotowaniach miało w tym i Towarzystwo Przyjaciół Mszczonowa z którym kancelaria prezydenta kontaktowała sie już w czerwcu. Redakcja "Wiadomości Mszczonowskich" udostępniła pracownikom kancelarii wiele ciekawych materiałów historycznych. A ponieważ nasze stowarzyszenie nie cieszy sie sympatią władz gminnych nasz udział został przemilczany. O innych sprawach z tym związanych szerzej napiszemy w kolejnym numerze "Wiadomości".
Prezydent wziął udział w uroczystościach upamiętniających zwycięstwo, jakie odniósł w 1939 r. 31 Pułk Strzelców Kaniowskich. Żołnierze Pułku pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka wycofując się z przedpola Sieradza i linii Warty, zdołali rozbić w Mszczonowie wojska niemieckie. Bitwa ta była jednym z nielicznych zwycięstw Polskiego Żołnierza w wojnie obronnej. Starcie zakończyło się kompletnym rozbiciem oddziałów Wehrmachtu. Zniszczono wówczas niemieckie czołgi, wozy ciężarowe i osobowe, wozy z amunicją i cysterny z paliwem. Do niewoli dostał się m.in. dowódca oddziału pancernego. W odwecie za przegraną, Niemcy jeszcze tego samego dnia dokonali egzekucji. Bez udowodnienia winy i bez sądu, dla sterroryzowania społeczeństwa, rozstrzelano burmistrza Aleksandra Tańskiego, księdza proboszcza Józefa Wierzejskiego i lekarza Stanisława Zarachowicza. Zginął też ks. Władysław Gołędowski. Ludność została spędzona do kościoła a same miasto Niemcy spalili. Żydowskich mieszkańców wygnano.
prezydent zwrócił się do zebranych tłumów mszczonowian m. in. z apelem o kultywowanie tradycji patriotycznych i pogratulował im rozwoju gospodarczego miasta. Pełny tekst przemówienia dostepny w dziale "pliki do pobrania"
Prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertne odznaczenia dowódcy zwycięskiego 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, a także czterem osobom, które zginęły z rąk Niemców 11 września 1939 r.
Odznaczeni zostali:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie:
płk Wincenty WNUK
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie:
ks. Władysław GOŁĘDOWSKI
Aleksander TAŃSKI
ks. Józef WIERZEJSKI
Stanisław ZARACHOWICZ

Uhonorowane zostały również osoby zasłużone dla Mszczonowa:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Pan Kazimierz KALINOWSKI
Złotym Krzyżem Zasługi
Pani Barbara Bożenna GRYGLEWSKA
Więcej zdjęć z wizyty Prezydenta dostępne w dziale "galeria"


Spalarni nie będzie!


Na sesji Rady Miejskiej w dniu 5 września 2007 radni wraz z burmistrzem wreszcie po roku zmagań z mieszkańcami i przkonywania przy pomocy wszelkiej maści "ekspertów", zdecydowali o zaprzestaniu działań na rzecz budowy w naszym mieście spalarni odpadów niebezpiecznych. Podobno rada przyjeła tą decyzję burmistrza z zadowoleniem (tak przedstawił to Przewodniczący Rady w piśmie do p. Staszewskiego). Dziwić może fakt, że zajeło to radnym aż cały rok i musiało dojść do referendum, aby przejrzeli na oczy. A jeśli to ich tak cieszy teraz, to gdzie byli wcześniej, kiedy mieszkańcy samorzutnie i samodzielnie protestowali w tej sprawie? A może nalezało by się spytać - Kogo się tak bardzo bali, lub czyje interesy reprezetowali dotychczas? Bo na pewno nie swoich wyborców. Więcej w najnowszym numerze "Wiadomości".


Nowy ratusz otwarty
W dniu 1 września 2007 uroczyście i z wielką pompą oddano do użytku magistrat miejski. Zgromadzone tłumy Mszcznowian mogły podziwiać okazałą budowlę z zewnątrz, jak i wewnątrz. Cała feta bardzej przypominała powtórkę tegorocznego jarmarku. Było piwo, przemówienia i występy znanej gwiazdy polskiej estrady ELENI. Sam magistrat - co by nie napisać - z zewnątrz piekny i okazały, wzbudził zdumienie swoim rozmachem w środku. Jak wyraził się jeden z mieszkańców "...pełny wypas, jak Maybach o. Rydzyka...". No cóż, mamy nadzieję, że przełoży sie to na prace osób tu rezydujących. Oby tylko nie popadły w samozachwyt nad swoimi dokonaniami, bo pracy jeszcze jest dużo, a taki wydatek miejskich pieniędzy zobowiązuje do rekompensaty zwykłym szarym obywatelom naszego miasta. O priorytetach z naszą władzą ciężko się dyskutuje, ale miasto się rozrasta (a podobno jeszcze ma się rozrosnąć) i przydało by się kilka budowli o bardziej społecznym i użytecznym charakterze. Na przykład nowe przedszkole, bo już od kilku lat problemem jest miejsce dla dziecka w naszym starym i znacznie przeludnionym obiekcie. I nie rozwiążą tego doraźne inicjatywy.


[ strona główna ] [ aktualności ] [ Wiadomości Mszczonowskie ] [ pliki do pobrania ] [ galeria ] [ linki ] [ kontakt ]
Copyright ©Towarzystwo Przyjaciół Mszczonowa